Náhradní plnění je jednou z možností, jak splnit povinný podíl zaměstnávání osob se zdravotním postižením. Místo toho, aby firma reálně zaměstnala osobu zdravotně postiženou, je zde možnost, aby odebírala službu, zboží či zadala zakázky firmě s nadpolovičním počtem OZP pracovníků.

Tímto způsobem i firmy, které nemají možnost zaměstnávat osoby se zdravotním postižením, mohou podporovat zaměstnanost OZP.

Náhradní plnění a česká legislativa

Podle platného zákona o zaměstnanosti má každý zaměstnavatel s více než 25 zaměstnanci povinnost zaměstnat nejméně 4 % osob se zdravotním postižením. Za nesplnění této solidární povinnosti je nutné uhradit odvod (za rok 2015 ve výši 62 948 Kč, za rok 2016 stoupne na částku 64 758 Kč za jednoho zaměstnance se zdravotním postižením).

Alternativou zaměstnání OZP je tzv. náhradní plnění povinného podílu ve smyslu § 81 zákona č. 435/2004 Sb., možnost nákupu výrobků nebo služeb od zaměstnavatele více než 50 % OZP (v hodnotě odpovídající na uhrazené faktuře částce 181 321 Kč v roce 2016 za jednoho OZP).

Obě výše zmíněné způsoby lze kombinovat

QANT spolupracuje s Jokeremjoker

Chráněné dílny Joker dodávají produkty chráněných pracovních míst jako jsou kancelářské potřeby a vybavení – kopírky, tiskárny, spotřební materiál apod. a další zboží.

Pro více informací o náhradním plnění nás kontaktujte.